Kablomak’tan, kablo sarma makineleri imalatında yenilikçi yaklaşımlar

Kablomak’tan, kablo sarma makineleri imalatında yenilikçi yaklaşımlar

Kablomak’tan, kablo sarma makineleri imalatında yenilikçi yaklaşımlar

Kablosan Turkey dergisinde çıkan haberimiz 
Dakikada 470 metre ile dünyanın en hızlı sarımını yapıyor… 
Kablomak’tan, kablo sarma makineleri imalatında yenilikçi yaklaşımlar
Kazım Yaşar
Kablomak Genel Müdürü
Kablo sarma makineleri imalatına getirdiği yenilikçi yaklaşımla dikkat çeken Kablomak, Denizli’deki modern üretim tesisinde otomatik ve manuel kangallama, büyük otomatik toplayıcılar, ekstruder hatları, kablo aktarma, kaba ve ince çelik tel çekme, tek ve çift kafalı otomatik makara sarım ve paketleme hatları imalatından oluşan geniş ürün yelpazesiyle müşterilerine çözümler sunuyor. Faydalı model belgeli otomatik makara sarma makinesinin dakikada 470 metre kablo sarımı yaptığını söyleyen Kablomak Genel Müdürü Kazım Yaşar, “Geliştirdiğimiz makine dünyanın en hızlı sarımını yapıyor. İç pazarda yoğun talep gören makinemizi Rusya ve Ukrayna’ya da ihraç ediyoruz” dedi.

Dünyadaki en hızlı kablo sarma makinası
Tasarımı ve imalatını gerçekleştirdikleri otomatik kablo sarma makinesinin dakikada 470 metre ile dünyadaki en hızlı kablo sarma makinası olduğunu söyleyen Yaşar, “Teknoloji ve bilgi çağının gerektirdiği tüm donanımları kullanarak, uzman üretim ekibimiz ve güçlü idari kadromuz ile müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda kablo makinaları imalatı yapıyoruz. Geliştirdiğimiz kablo sarma makinesi 2500 mm çapındaki makaradan 300 mm çapındaki makaraya otomatik sarım yapıyor. İş güvenliğini artırıp, iş kazalarını önlemek düşüncesiyle imal ettiğimiz makina özellikleriyle yoğun ilgi gördü. 2021 yılı siparişlerimizi doldurduk, gelecek yılın taleplerini alıyoruz” şeklinde konuştu.

İhracat odaklı yatırım
Büyüme ve yatırım planlarını ihracat odaklı belirlediklerini, Rusya ve Ukrayna’ya ihracat yaptıklarını dile getiren Yaşar, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Dünyadaki gelişmeleri takip ederek ihracat kapasitemizi en üst noktaya çıkarmak için var gücümüz ile mücadele ediyoruz. Fuarlara katılım sağlayarak ürünlerimizi tanıtıyoruz. Son olarak 8-10 Haziran’da Moskova’da düzenlenen Wire Russia Fuarı’na Türkiye’den katılım sağlayan 5 firmadan biri olduk. Yenilikçi anlayışımızla sektörde öncelikli makine imalatçısı firmalar arasında yerimizi almak istiyoruz. Yatırım planlarımızı da bu doğrultuda yapıyoruz. Denizli Makina İhtisas Organize Bölgesi’nde 5 bin metrekare alana yeni tesis yatırımımızı 2 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz.” 

Sektöre katma değer oluşturmayı misyon olarak belirledik
Denizli’nin kablo imalatında Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden olduğunu ifade eden Yaşar, “Kablo sektörünün güçlü olması makina imalat sektörünü de geliştiriyor. Denizli, kablo makinaları imalat sektöründe de ülkemizin lideri konumunda… Kablomak olarak biz de sektöre katma değer oluşturmayı misyon olarak belirledik” diye konuştu.